PYIN OO LWIN – WSPOMNIENIE O DAWNEJ BIRMIE

Pyin oo lwin to był mój punkt podróży, chciałam żebyśmy spędzili tam przynajmniej jedną noc, ale ostatecznie postanowiliśmy zostać w mieście kilka godzin w drodze do Hsipaw. I całe szczęście, bo te kilka godzin okazały się być wystarczające aby zobaczyć Pyin i odbyć długi spacer po pięknym parku. A miejsce, choć ciekawe, to po opisach i zdjęciach obejrzanych przed przyjazdem nastawiliśmy się na więcej.

IMG_7186 IMG_7187

IMG_7196

IMG_7189 IMG_7193 IMG_7212 IMG_7214 IMG_7217 IMG_7223 IMG_7226 IMG_7236 IMG_7257 IMG_7258 IMG_7331  IMG_7259 IMG_7266

Jednak mimo wszystko warto tu przyjechać, nawet jeśli tylko po to, żeby odbyć spacer po naprawdę pięknych National Kandawgyi Gardens. Ogrody (a właściwie rozległy park z jeziorem) powstały w 1915 roku stanowiąc idealne dopełnienie letniskowej funkcji Maymyo (nazwa miasta z czasów kolonialnych).

W centralnej części Ogrodów znajduje się jezioro, wokół którego wytyczono zacienione ścieżki spacerowe. Nad jeziorem stoi dwunastopiętrowa, drewniana wieża widokowa, z której roztacza się widok na park i okolice. Kolejna atrakcją jest ogród z orchideami gromadzący gatunki z całego świata i muzeum motyli, które robi może wrażenie nieco archaicznego, ale za to zbiory ma imponujące (szczególnie okazy z Indonezji robią wrażenie).

I wreszcie największa atrakcja Ogrodów: ptaszarnia z ptakami, których nazw nie jestem w stanie przywołać, ale wyglądających często nieziemsko. Ptaszarnia zajmuje niewielki zagajnik w ramach parku, na terenie którego zbudowano kilkudziesięciometrowy pomost, na wysokości około metra, co pozwala z bardzo bliska przyjrzeć się ptakom. Z występujących i u nas okazów rozpoznaliśmy tylko majestatyczne pawie, ktore pozwoliły się nam zbliżyć na wyciagnięcie ręki. Nie muszę chyba pisać, że Jasiek był zachwycony, a ogromny dzioborożec, ochrzczony przez nas, przed internetowym researchem, tukanem, skradł jego serce.

Na terenie Ogrodów znajduje się niewielka restauracja i bar. Można się tam dostać samochodem (parkingi przy głównych wejściach, albo w samym ogrodzie, przy restauracji), powozem konnym, albo na rowerach, choć po samym parku można poruszać się tylko pieszo.

Podsumowując, jeśli będziecie w Mandalay, albo w drodze do Hsipaw i poczujecie potrzebę zmiany klimatu Pyin jest dobrą opcją, dłuższy pobyt natomiast nie ma naszym zdaniem sensu.

Z informacji praktycznych:

Nie jedliśmy obiadu, ale trafiliśmy do kawiarni Golden Triangle, gdzie wypiłam pyszną kawę i zaopatrzyliśmy się w ciastka i drożdżówki na podróż: to były najlepsze słodycze, jakie jedliśmy w Birmie. Miejsce ma ciekawy klimat, przypominający wiedeńskie kawiarnie z  początku XX wieku. Zlokalizowana jest przy głównej ulicy, niedaleko zegara.

Wstęp do Ogrodów Kandawgyi kosztuje 3000 MMK/os.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s