JEDNODNIOWE Z KRAKOWA: LANCKORONA

Wiosna wystartowała na dobre. Do kwitnących drzew i krzewów w ostatnim tygodniu dołączyły wiosenne temperatury, które pod osłoną błękitnego nieba wygnały nas na kolejną krótką wycieczkę za miasto. Po podróży w nieznane postanowiłam odwiedzić nasze sprawdzone i zawsze niezawodne miejsce: Lanckoronę.

IMG_8344

Ruiny zamku

Co sprawia, że tak lubimy tam wracać?

Po pierwsze unikatowe położenie: Lanckorona jest usytuowana na wzgórzu (w paśmie Beskidu Makowskiego) i wśród lasów (powstanie w XIV wieku zawdzięcza otoczeniu terenów łowieckich). O dawnych czasach przypominają ruiny średniowiecznego zamku.

Po drugie: niepowtarzalna atmosfera małego miasteczka, prawie wsi, na uboczu, miejsca, gdzie można spędzić cały dzień nie spotykając nikogo, z dala od zgiełku miasta i samochodów. Dodatkowo praktycznie wszędzie da się wjechać z wózkiem (z kilkutygodniowym Jasiem przemierzaliśmy nawet leśne ścieżki).

W Lanckoronie zachwyca też wciąż obecny, ostatnio nawet odradzający się, klimat artystycznej kolonii. Przy każdej kolejnej wizycie odkrywamy unikatowe budynki, najstarsze powstałe w połowie XIX wieku, zbudowane w niepowtarzalnym stylu, małe galerie, sklepiki i pensjonaty zapewniające relaks, ciszę i spokój.

W sezonie letnim w Lanckoronie organizowane są ponadto regionalne targi: sprzedawcy oferują pełną gamę produktów od konfitur, po ceramikę.

Lanckorona stanowi więc idealne miejsce na weekendowy wypoczynek: mix dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego (ścieżki spacerowe, trasy turystyczne i rowerowe).

To wszystko sprawia, że do Lanckorony przyjeżdżamy przynajmniej raz w roku aby pospacerować, smacznie zjeść i naładować baterie na kolejne dni spędzane w miejskiej pustyni.

FullSizeRender_2

W Rynku

FullSizeRender_3(1)

Cafe Arka

FullSizeRender_2(2)

Barokowy kościół

image1

Rynek

FullSizeRender_1    FullSizeRender_1(2) FullSizeRender_4 FullSizeRender_3 FullSizeRender_2(1) FullSizeRender_1(1) FullSizeRender

Informacje praktyczne:

  • Dojazd: Lanckorona oddalona jest o 30 km od Krakowa, trzeba kierować się na Bielsko – Białą, w Izdebniku należy odbić w lewo, do miasteczka prowadzi kręta droga (około 3 km);
  • Parking: miejsca parkingowe zlokalizowane są w samym centrum, wokół rynku;
  • Restauracje: W sezonie letnim na Rynku powstają małe kawiarenki serwujące napoje i desery. Na obiad polecamy Cafe Arka zlokalizowaną w klimatycznej chacie,z zacisznym ogródkiem, serwującą fantastyczne pierogi i zupy;
  • Nocleg: zostając na dłużej trzeba skorzystać z noclegu w jednej z charakterystycznych drewnianych willi. Zabytkowe obiekty otaczają piękne ogrody. My mieliśmy przyjemność korzystać z gościny Willi „Tadeusz”– przepiękne miejsce z historią, serwujące fantastyczne jedzenie;

One response to “JEDNODNIOWE Z KRAKOWA: LANCKORONA

  1. Pingback: NASZE MIEJSCA W ZAKOPANEM | MY, tu i tam·

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s