JEDNODNIOWE Z KRAKOWA: WYGIEŁZÓW I ZAMEK LIPOWIEC

Nie ustajemy w odkrywaniu miejsc niedaleko Krakowa, w których można odpocząć od miejskiego zgiełku. Za parę lat letnie upalne weekendy będziemy pewnie spędzali nad rzeką lub jeziorem, ale póki co Jaś nieufnie podchodzi do takich „atrakcji”, więc szukamy zielonej trawy, cienia i ciekawych scenerii. W ostatnią niedzielę, po kilku latach przerwy, odwiedziliśmy Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

Nazwa długa i skomplikowana, a miejsce wygląda po prostu jak niewielka wieś sprzed lat, porośnięta drzewami owocowymi, z drewnianymi zagrodami, okazałym dworem i XVII wiecznym kościółkiem, gdzie życie toczy się niespiesznie i można zapomnieć, że kilkaset metrów dalej przebiega droga wojewódzka.

Zwiedzających jak na lekarstwo, cisza, spokój, sielanka. Miejsce wprost idealne na piknik i rodzinny relaks. Na wysokim drzewie zawieszono huśtawki, a dla spragnionych rywalizacji stworzono stanowiska do rzucania do celu (rzucamy szyszkami do koszy trzymanych przez strachy na wróble). Przy wejściu do Parku znajduje się restauracja serwująca dania regionalne, w tym świeżutkiego pstrąga, przed wejściem jest też niewielki bar serwujący lody i przekąski oraz sklepik z pamiątkami.

Częścią Muzeum są też ruiny Zamku Lipowiec – idealne miejsce na przygodę dla małych księżniczek i rycerzy. Zamek położony jest na wzgórzu, kilkaset metrów od Parku.

Szczególnie polecamy odwiedzenie Wygiełzowa 19 lipca 2015 roku podczas organizowanej już po raz piąty (co roku w lipcu) Etnomanii – jednodniowego festiwalu, na którym swoje produkty wystawia ponad stu lokalnych twórców, a odwiedzający mogą wziąć udział w 30 organizowanych warsztatach (skierowanych do różnych grup odbiorców), wszystko w atmosferze rodzinnego pikniku z koncertami, zabawą i pysznym jedzeniem – bardzo polecamy!

IMG_9819

Jedyna w swoim rodzaju gra plenerowa – rzucanie szyszkami w dziada z babą 🙂

IMG_9822

Tu serwują godnego polecenia pstrąga

IMG_9770 IMG_9773 IMG_9781

IMG_9797

Wsi spokojna…

IMG_9787

Dziedzic

IMG_9782 IMG_9786

Informacje praktyczne:

  • do Wygiełzowa najlepiej dojechać z Krakowa przez Alwernię, DW780 (czas przejazdu to max. 1 godzina);
  • niewielki parking znajduje się przy wejściu do Muzeum, można tez skorzystać z parkingu przy DW780 zlokalizowanego w Babicach, na wysokości Zamku Lipowiec (oznaczony niebieską tablicą);
  • wstęp do Muzeum i Zamku kosztuje 15 zł (ulgowy 7 zł);

One response to “JEDNODNIOWE Z KRAKOWA: WYGIEŁZÓW I ZAMEK LIPOWIEC

  1. Pingback: CZY WARTO PODRÓŻOWAĆ POZA SEZONEM? | MY, tu i tam·

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s