W KRAKOWIE: MUZEUM LOTNICTWA POLSKIEGO

Zanim zostaliśmy rodzicami byłam przekonana, że na zainteresowania dzieci, już od najmłodszych lat, decydujący wpływ mają rodzice. Zabawki jakie podsuwają, książki, które czytają, miejsca, w których bywają – wszystko to w mojej ocenie decydowało o tym, dlaczego dzieci interesują się samochodami, koparkami czy zwierzątkami. Jakież było moje zaskoczenie, gdy z dnia na dzień Najmłodszy, zupełnie nie zachęcany, zaczął ekstatycznie reagować na samochody i inne wszelkiej maści pojazdy, ze szczególnym uwzględnieniem maszyn latających. Rozpoczęliśmy więc etap niezliczonych podróży komunikacja miejską, wymienianie marek wszystkich aut zaparkowanych na mijanych parkingach i wizyty w muzeach poświęconych tej tematyce.

IMG_0114

W kontekście nowoodkrytych pasji Najmłodszego mamy to szczęście, że mieszkamy nieopodal Muzeum Lotnictwa Polskiego, które prezentuje jedną z największych na świecie kolekcji statków powietrznych (ponad 200), a także silników, odznaczeń i mundurów.

IMG_0138 IMG_0132 IMG_0127 IMG_0123

Od 2010 roku Muzeum prezentuje część eksponatów w nowoczesnym, nagrodzonym prestiżowymi nagrodami Gmachu Głównym, zbudowanym na planie śmigła. Budynek, zbudowany ze szkła i betonu,  jest przykładem nowoczesnej architektury, która wreszcie zawitała również do Krakowa.

Eksponaty wystawione są we wspomnianym Gmachu Głównym i 3 hangarach, a także w plenerze. W Gmachu Głównym prezentowane są samoloty, odznaczenia, mundury, a także czasowe wystawy modeli i fotografii lotniczej. W nowym budynku działa też sala kinowa (z fotelami pochodzącymi z samolotów), w której prezentowane są filmy o tematyce lotniczej.

W części ekspozycyjnej Gmachu zlokalizowano też strefę dla najmłodszych – są jeździki w kształcie samolotów, stanowisko do rysowania, a także atrakcje o charakterze edukacyjnym dla większych dzieci. Jaś zatrzymał się na dłużej przy stanowisku symulującym działanie silnika odrzutowego, symulatorze lotów oraz zaaranżowanej kabinie pilotów. Za kilka lat z pewnością zainteresuje go symulator przeciążeń, stanowiska multimedialne, na których można między innym złożyć samolot z części, a także stanowisko prezentujące, jak steruje się helikopterem.

IMG_0110 FullSizeRender (2) FullSizeRender

Imponująca kolekcja to jedno, ale atrakcyjność Muzeum opiera się również na jego fantastycznym położeniu – z jednej strony rozległy park, sięgający aż po Ogród Doświadczeń (następną „dziecięcą” krakowską atrakcję), z drugiej zaś otoczony zielenią dawny pas startowy, wykorzystywany do organizacji imprez plenerowych i dorocznego Pikniku Lotniczego. O zaletach miejskiego parku pisałam już tutaj, a ogromna łąka w mieście, z wybetonowaną szeroką aleją po środku to idealne miejsce do jazdy na rowerze, hulajnodze, czy spacerów z wózkiem. W bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum zaaranżowano też nieduży skwer z alejkami i ławeczkami. Sam teren Muzeum to w istocie też tereny zielone i alejki – w tym robiąca wrażenie na miłośnikach lotnictwa aleja migów. IMG_0057 IMG_0018

Jak widać muzeum to morze atrakcji, również na świeżym powietrzu, do którego wracać można regularnie bez ryzyka doświadczenia nudy. Jeżeli miałabym się do czegoś przyczepić, to życzyłabym sobie, żeby przynajmniej w sezonie letnim, na przykład przez dwa dni w tygodniu, Muzeum było otwarte dłużej niż do 17.

2 responses to “W KRAKOWIE: MUZEUM LOTNICTWA POLSKIEGO

  1. Pingback: JAK OMINĄĆ KORKI NA ZAKOPIANCE? | MY, tu i tam·

  2. Pingback: Londyn: Gdzie zabrać małego miłośnika transportu? | MY, tu i tam·

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s