NASZE MIEJSCA W ZAKOPANEM

Na początku września, chcąc skorzystać z ostatnich promieni letniego słońca, postanowiłam zabrać Jasia na weekend w góry. Tradycyjnie zrobiłam przegląd dostępnych, okazyjnych ofert hoteli, posprawdzałam prognozę pogody, prześledziłam dziecięce atrakcje od Wisły po Wysową i ostatecznie, jak zwykle, wylądowaliśmy w Zakopanem.

Stolica Tatr ma pewnie tyluż amatorów, co zagorzałych przeciwników – nasza rodzina ma do tego miasta wyjątkową słabość. Kiedy już zaczęłam podróżować samodzielnie w Zakopanem bywałam dwa razy do roku, głównie z racji sentymentu do dziecięcych wypraw z tatą i kilometrów przejeżdżonych na stokach Gubałówki, Nosala i Kasprowego. Kiedy poznałam Michała pokazał mi „swoje” Zakopane, które polubiłam od pierwszego wejrzenia, przez kilka lat w stolicy Tatr spędzaliśmy też święta Bożego Narodzenia. Odkąd jesteśmy rodzicami odkrywamy jego niewątpliwe atuty, jako miejsce dla rodzin z małymi dziećmi. Zakopane było też pierwszym celem podróży we troje – dokładnie 2 lata temu, kiedy Najmłodszy miał zaledwie 4 tygodnie.

Nie zamierzam tu nikogo przekonywać, że Zakopane to idealne miejsce dla każdego. Nam szczęśliwie udało się znaleźć miejsca, do których po prostu lubimy wracać i, co często równie ważne, do perfekcji opracowaliśmy docieranie pod Tatry trasami alternatywnymi do często zatłoczonej Zakopianki 🙂

IMG_1532

Oto kilka miejsc w Zakopanem, w których lubimy bywać:

Hotel Kasprowy

Odkąd jest z nami Jaś hotel ten wygrywa ze wszelkimi innymi opcjami noclegowymi na Podhalu. Hotel ma wszystko, czego potrzebują rodziny z małymi dziećmi: łóżeczka niemowlęce i krzesełka do karmienia, basen z ciepłą wodą, salę zabaw i niezliczone korytarze i przestrzenie do wybiegania. Dodatkowo w sezonie letnim przy hotelu działa basen geotermalny, a zimą przy Szymoszkowej szkółka narciarska i wyciąg w formie taśmy dla najmłodszych narciarzy (w tym sezonie spróbujemy zaszczepić w Najmłodszym miłość do narciarstwa). Dla mnie jest jednak bezkonkurencyjny przede wszystkim ze względu na jakość jedzenia (mistrzowskie śniadania) i dostępność: restauracja hotelowa czynna do późnego wieczora sprawia, że nie musimy się gimnastykować przy karmieniu Jasia. Lokalizacja hotelu w naszym przypadku jest też dużym atutem – spokojna okolica, piękne widoki na Tatry i brak problemów ze znalezieniem miejsc parkingowych, a w przypadku chęci udania się do centrum, hotel ma własną linię mikrobusów, które kursują przez centrum Zakopanego aż do Kuźnic.

IMG_1208

Widok z hotelowej restauracji

         IMG_1523

Muzeum Tatrzańskie…

…albo każda inna instytucja kultury zlokalizowana na terenie Zakopanego. Ze względów zawodowych mam szczególny sentyment do Muzeum Tatrzańskiego i jego oddziałów zlokalizowanych w różnych częściach miasta (m.in. Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Muzeum stylu zakopiańskiego, czy Galeria Władysława Hasiora).

Szczególnie polecam otwartą kilka lat temu Galerię Sztuki XX wieku w Willi Oksza, która w ramach wystawy stałej prezentuje wystawę „Artyści i sztuka w Zakopanem”. Zachwycająca jest sama siedziba Galerii. Willa Oksza powstała pod koniec XIX wieku według Stanisława Witkiewicza (ojca Witkacego), twórcy stylu zakopiańskiego. Niedawna modernizacja przywróciła budynkowi dawny blask. Miejsce jest absolutnie przepiękne i stanowi niezwykłe doznanie estetyczne, które pomaga jakoś zobojętnieć na morze tandety i bylejakości zalewające centrum Zakopanego.

Niewątpliwie ciekawy architektonicznie jest również stuletni Gmach Główny Muzeum, zlokalizowany na tyłach Krupówek, przy budynku Dworca Tatrzańskiego, sama ekspozycja jest już niestety nieco archaiczna (wypchane zwierzęta, plansze i eksponaty w starych gablotach).

IMG_1207

Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego

IMG_1593

IMG_1613

Willa Oksza

IMG_1618

Harenda

Po zamknięciu wyciągu do samą górę Nosala i smutnym kocu trasy narciarskiej na Gubałówce Harenda to miejsce naszych narciarsko – snowboardowych aktywności. Stok zlokalizowany jest na południowych stokach Gubałówki, na przedmieściach Zakopanego i nawet w szczycie sezonu można w miarę swobodnie jeździć nie stojąc godzinami w kilometrowych kolejkach.

 Restauracja Bąkowo Zohylina

Bywamy tam za każdym razem jak jesteśmy w Zakopanem – trudno ocenić mi jakość menu, bo zawsze zamawiam to samo: kwaśnicę i kaszankę z kapustą zasmażaną – te dania polecam z pełnym przekonaniem. Zawsze zabieramy tam naszych znajomych obcokrajowców i jak dotąd wszyscy byli zachwyceni. Obie Bąkowe Zohyliny (Wyżnio i Niżnio) zlokalizowane są przy ulicy Piłsudskiego, między Krupówkami a skocznią, co czyni je dobrym miejscem na tradycyjny zakopiański posiłek podczas wizyty w centrum miasta. W sezonie wiosenno – letnim otwierają dodatkowo ogródek.

IMG_1219 IMG_1213

Restauracja Góralska Tradycja

To nasze najnowsze zakopiańskie odkrycie – 3 wizyty, w różnym składzie, wszystkie na medal. Mają przepiękny, dopracowany w szczegółach wystrój w stylu zakopiańskim, niespotykaną jak na te rejony jakość obsługi, i fantastyczne jedzenie (tatar z marynowanego pstrąga!), które bazuje na tradycyjnych podhalańskich produktach. Ceny nie odbiegają od stawek na Krupówkach, a jakość nieporównywalna. Jest też kącik dla dzieci i dziecięce menu.

IMG_1204 IMG_1198 IMG_1197 IMG_1195

Restauracja Tuberoza

Miejsce odkryliśmy zupełnie przypadkiem i bardzo lubimy tu wracać. Restauracja ma niezwykły klimat przedwojennych pensjonatów (trochę przypomina mi Willę Tadeusz w Lanckoronie), który w połączeniu z tradycyjną, polską kuchnią gwarantuje niezapomniany wieczór. Restauracja jest bardzo kameralna, nieco oderwana od głośnego i tłocznego Zakopanego, choć zlokalizowana jest w samym centrum miasta, przy ul. Piłsudskiego.

IMG_1614

Oczywiście miejskie atrakcje to tylko tło dla prawdziwego źródła uroku Zakopanego, czyli otaczających miasto gór i przyrody, o których trochę pisałam już tu i tu, ale to temat na inny post.

IMG_1570

Zjazd kolejką z Gubałówki

IMG_1578

2 responses to “NASZE MIEJSCA W ZAKOPANEM

  1. Pingback: CZY WARTO PODRÓŻOWAĆ POZA SEZONEM? | MY, tu i tam·

  2. Pingback: JAK OMINĄĆ KORKI NA ZAKOPIANCE? | MY, tu i tam·

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s