WEEKEND W RABCE

Są takie miejsca, które objawiają nam swe wspaniałości dopiero na właściwym etapie naszych życiowych podroży. Tak było z Gorcami w liceum, krakowskim Kazimierzem za studenckich czasów, czy z osiedlowym parkiem, po narodzinach Jasia. Takim miejscem jest też bez wątpienia Rabka Zdrój, promująca się uroczym hasłem „Miasta Dzieci Świata”.

Latami omijałam Rabkę szerokim łukiem ustanawiając ją co najwyżej punktem wyjścia do górskich wycieczek. Potem za sprawą ciążowego otumanienia pomyliłam Rabkę z Krynicą i tak trafiłam tam na weekend, po którym doszłam do wniosku, że ilość dziecięcych atrakcji zapewne przywiedzie mnie tam ponownie w ciągu kilku lat. Nie myliłam się.

Uciekając przed sierpniowymi upałami spakowałam Najmłodszego i pojechaliśmy na wspólny rekonesans do Rabki.

Dla osób z naszego pokolenia (oraz pokolenia naszych rodziców) Rabka to przede wszystkim uzdrowisko, do którego jeździło się z rodzicami lub dziadkami podreperować zdrowie. W konsekwencji to niewielkie, liczące niecałe 15000 mieszkańców miasteczko może poszczycić się wieloletnim doświadczeniem w zapewnianiu rozrywek małym kuracjuszom.

Punktem centralnym miasta i miejscem, w którym z powodzeniem spędzić można cały dzień z Maluchem jest Park Zdrojowy, który zajmuje powierzchnie 30 ha i jest jednym z największych tego typu obszarów w Małopolsce. W Parku znajdziemy 2 naprawdę duże place zabaw, niezliczone alejki z klombami kwiatowymi, fontanny, staw z nenufarami i strefę rozrywek dla starszych dzieci: park linowy, wypożyczalnie pojazdów, dmuchane wesołe miasteczko oraz pojedyncze stanowiska do zabawy – np. miejsce, w którym można wykonać swój rysunek z kolorowego piasku. Nie przeczę, że część atrakcji znacząco naruszało moje poczucie estetyki (szczególnie mechaniczna pluszowa żyrafa), ale dość wspomnieć, że Jaś był po prostu zachwycony i po każdej wizycie w Parku prowadziłam do Pensjonatu zmęczone i szczęśliwe dziecko. Park przeszedł w ostatnich latach gruntowną renowację podczas której poza poprawą infrastruktury zadbano także o miejsca do parkowania dla przyjezdnych.
IMG_1141 IMG_1119 IMG_1127 IMG_1134

Na skraju Parku znajduje się tężnia solankowa umożliwiająca inhalacje aerozolem solankowym na świeżym powietrzu. Lekarze zalecają 2 piętnastominutowe spacery dziennie dla poprawy odporności oraz przy przewlekłych infekcjach dróg oddechowych. Nie jest to może najbardziej atrakcyjne miejsce dla ruchliwego Dwulatka, ale chciałabym myśleć, że uwzględnienie spacerów wokół tężni w planie dnia opłaci się w jesienno-zimowym sezonie infekcji.

Kolejną atrakcją dla dzieci (tym razem tych nieco starszych) jest Leśna Ścieżka Edukacyjna, na którą wejść można żółtym szlakiem od ulicy Podhalańskiej. Spacer ścieżką w dziecięcym tempie zajmuje około godziny (blisko 2 kilometry). Co kilkaset metrów spacerowicze mogą skorzystać z punktów przystankowych oraz większej drewnianej wiaty (z miejscem na grilla) na początku trasy. Wzdłuż ścieżki zlokalizowano 8 przystanków tematycznych (m.in. o drzewach, terenach podmokłych czy dokarmianiu zwierząt).

Niedaleko ścieżki znajduje się zdecydowanie najfajniejsze miejsce dla rodziców i dzieci w Rabce: księgarnio – kawiarnia Między Słowami. Znacie to uczucie,kiedy wchodzicie do sklepu i chcecie mieć wszystko? Tak czułam się po wejściu do „Między Słowami” – absolutnie fantastyczny księgozbiór – zarówno dla dorosłych i dla dzieci. Dodatkowo trafiliśmy na sporo książek z naszej listy zakupowej w bardzo atrakcyjnych cenach. Na zewnątrz kawiarni można zrelaksować się na tarasie z hamakami, a dla dzieci przygotowano tonę zabawek i niewielki plac zabaw – z powodzeniem mogłabym tam spędzić cały dzień. Jedyny minus, to to, że kawiarnia jest zamknięta w niedziele.

IMG_1081

ogródek w „Między Słowami”

IMG_1087(1)

Uciekając przed upałami zabrałam też najmłodszego na przedstawienie „Miś Tymoteusz” do Teatru Lalek „Rabcio”. Jak już pisałam tutaj, debiut na teatralnej widowni mamy już za sobą, a ja realizuję mocne postanowienie wykorzystywania każdej nadarzającej się okazji, aby pokazać Jasiowi magię sceny. Niech za rekomendację wystarczy fakt, że Najmłodszy z ogromnym zainteresowaniem śledził prawie całe blisko godzinne przedstawienie (pod koniec próbował wtargnąć na scenę, więc dla odciągnięcia uwagi musieliśmy się skupić na oglądaniu zakamarków widowni).

FullSizeRender

Radość i skupienie – Teatr „Rabcio”

IMG_1090

Jeszcze nie wie kiedy ze sceny zejść

Poza charakterystycznymi atrakcjami Rabka oferuje również możliwość spędzenia czasu nad rzeką, kilkoma odkrytymi basenami,czy na górskich szlakach. Zatem jeśli szukacie miejsca na kilkudniowy wypad z dzieckiem z dala od zgiełku miasta, z gwarancją, że latorośl nie będzie się nudzić – przyjeżdżajcie do Rabki.

IMG_1094

Już po powrocie dowiedziałam się, że trzydzieści lat wcześniej w to samo miejsce, o tej samej porze roku, z parą niesfornych dwulatków udała się Moja Mama, co tylko potwierdza, że sława Rabki trwa w naszej rodzinie od pokoleń:)

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

  • Rabka Zdrój zlokalizowana jest około godzinę drogi z Krakowa. Dojeżdżając od północy, najlepiej skręcić z Zakopianki w lewo w DW28 omijając korki w Skomielnej;
  • w sezonie bardzo trudno o nocleg: obdzwoniłam chyba wszystkie pensjonaty i domy wczasowe w Rabce, ostatecznie trafiłam do OW Ania, który okazał się być rewelacyjnym miejscem na pobyt z Najmłodszym (duże pokoje, ogród, plac zabaw, przepyszne jedzenie i bardzo atrakcyjne ceny);
  • Rabka to dobry punkt wypadowy: godzinę drogi do Zakopanego, zlokalizowany nieopodal Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, czy podhalańskie termy w Białce, Szaflarach czy Bukowinie.
  • IMG_1042

    OW Ania – Wczasy w dawnym stylu 🙂

3 responses to “WEEKEND W RABCE

  1. Przekonaliście mnie do Rabki 🙂 Głównie dzięki tym szlakom, księgarnio-kawiarni i teatrowi dla dzieci. To co lubimy najbardziej w jednym miejscu – cudnie po prostu!

    Polubienie

  2. Pingback: JAK OMINĄĆ KORKI NA ZAKOPIANCE? | MY, tu i tam·

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s