PAMIĄTKI Z PODRÓŻY: MUZEUM D.T. SUZUKI W KANAZAWIE

Przez pierwszy rok opisywania naszych wypraw do TU i TAM ominęłam mnóstwo wrażeń, miejsc, doświadczeń, które wciąż siedzą w mojej głowie domagając się upublicznienia 🙂 To właśnie takie PAMIĄTKI Z PODRÓŻY, które pomimo upływających miesięcy pozostają często najbardziej wyrazistymi wspomnieniami. To co zapamiętaliśmy (poza zdjęciami) to zazwyczaj nasze jedyne pamiątki z podróży, bo tych prawdziwych pamiątek w postaci bibelotów, gadżetów, biżuterii czy ubrań nie przywozimy właściwie wcale.

Kanazawa na mapie naszej podróży pojawiła się za sprawą rekomendacji Lonely Planet. Wydawnictwo raz do roku wydaje publikację „Best in travel” prezentującą najciekawsze kraje, miasta, aktywności, które z różnych powodów warto odwiedzić / zrealizować w danym roku (tutaj rekomendacje na 2015 rok). W książce na 2014 rok pojawiła się właśnie Kanazawa opisywana jako miejsce wielu atrakcji, które zapewne w kolejnych latach przeżyje turystyczne oblężenie za sprawą nowouruchamianej linii shinkansen. Zdaniem redaktorów Lonely Planet warto było się pospieszyć i zobaczyć miasto w 2014 roku, jeszcze przed boomem turystycznym. Rzeczywiście Kanazawa okazała się dość spokojnym, niewielkim (niecałe pół miliona mieszkańców) japońskim miastem z pięknym ogrodem, o którym trochę pisałam tutaj, pysznym i niedrogim jedzeniem oraz urokliwą zabytkową dzielnicą.

Jednak zupełnie niespodziewanie zdecydowanie najciekawszym z odwiedzonych w Kanazawie miejsc okazał się niezwykły budynek muzeum poświęconego Daisetz Teitaro Suzuki, jednemu z największych współczesnych buddyjskich filozofów i pisarzy. Budynek upamiętniający życie i twórczość filozofa uosabia prostotę i wyjątkowość japońskiej architektury współczesnej. Oddaje w prostych formach to,co my, Europejczycy zwykliśmy postrzegać jako „zen”. Betonowa konstrukcja, ascetyczne wnętrza, niezwykły staw tuż przy budynku dający efekt naturalnego lustra sprawiają, że w muzeum można spędzić całe godziny zupełnie odcinając się od zewnętrznego świata. Nigdzie indziej zdanie, że zen jest sztuką kontemplacji pustki nie zabrzmiało dla mnie tak realnie (nawet pomimo kontemplowania z Najmłodszym przy boku ;)).

Polecamy!:)

IMG_4198

Idealna przestrzeń do ćwiczenia nowych umiejętności

IMG_4196

Moje ulubione zdjęcie z Japonii

IMG_4184

Kontemplacja

IMG_4200

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s