PRZYGOTOWANIA DO PODRÓŻY: LITERACKO-FILMOWY LONDYN

Choć w tytule o przygotowaniach, to tym razem nie będzie tak prozaicznych sprawach, jak pakowanie, loty, czy jet lag. Przed nami kilka dni w Londynie, do których nie musimy się jakoś specjalnie „uzbrajać” sprzętowo. Londyn odwiedzałam przez ostatnie kilkanaście lat regularnie, co najmniej raz do roku, ostatni raz, przeczuwając nadchodzące zmiany, na samym początku ciąży z Jasiem. Po dłuższej przerwie wracamy więc, w pełnym składzie, z planem odwiedzenia starych kątów i zupełnie nowych miejsc.

Przy okazji zbliżającej się podróży chciałabym podzielić się tym mniej praktycznym aspektem przygotowań, o którym dotąd jakoś nie wspominałam. Gdziekolwiek byśmy nie jechali zawsze staram się przed (lub w trakcie) poznać cel podróży za pośrednictwem książek i filmów, których tematyka – mniej lub bardziej dosłownie nawiązuje do odwiedzanych miejsc. Bardzo często w program zwiedzania wplatamy potem miejsca, czy aktywności, o których pewnie nie mielibyśmy pojęcia, gdyby nie fabuła książek czy filmów. W ten prosty sposób udaje mi się łączyć ze sobą 3 rzeczy, które pewnie robiłabym bez przerwy, gdybym tylko nie była pochłonięta prozą życia 🙂

0606 001

London NW

O Londynie w książkach autorów ze wszystkich stron świata czytam od czasów mojej pierwszej podróży do stolicy Anglii w 2003 roku. Zdecydowanie najbardziej cenię literaturę Zadie Smith, od pierwszej powieści „White teeth” z 2000 roku, aż po najnowszą, rozgrywającą się w północnym Londynie „London NW”, którą skończyłam czytać parę dni temu. W książkach Smith próżno szukać scen dziejących się na Trafalgar Square, czy przy Pałacu Buckingham, ale znakomicie oddaje za to wielokulturowość i tym samym niezwykły klimat miasta, który jest być może większym bogactwem i walorem Londynu, niż wszystkie monumentalne zabytki. Podobną tematykę porusza w swoim bestsellerze „Bricklane” Monika Ali, która opisuje tą część miasta, z czasów, kiedy zamieszkiwała ją niemal wyłącznie mniejszość z Bangladeszu. Dzisiaj Bricklane to jedno z najbardziej trendy miejsc w Londynie – z butikami, galeriami i restauracjami. Miałam też już przyjemność zwiedzać Londyn szlakiem „Kodu Leonarda da Vici” Dana Browna (szczególnie wart zobaczenia jest mały kościółek Temple). Nie mogę nie wspomnieć oczywiście o powieściach J.K. Rowling o losach Harrego Pottera, choć ja nie jestem akurat fanką serii (może jak Najmłodszy do nich dorośnie, to się przekonam).

Filmowy Londyn w moim wydaniu nie jest specjalnym odkryciem: od dnia premiery uwielbiam „Notting Hill”, który jest w stanie wyprowadzić mnie z najbardziej ponurego nastroju i do dzisiaj jest podstawowym remedium na tęsknotę za Londynem. Poza tytułową dzielnicą z jej sobotnim targiem, w filmie występuję centrum miasta i imponujące miejskie tereny zielone: Hampstead Heath. Pamiętam jak pierwszy raz trafiłam na Notting Hill z radością stwierdzając, że jest tu dokładnie tak, jak widziałam na filmie 🙂 Opowieścią w podobnym klimacie jest świąteczna komedia „Love Actually” czy oparte na książkach przygody Brigite Jones. Miasto można także podziwiać w odbiegającym od nastroju komediowego „Closer”. Efektowne ujęcia miasta pojawiają się też w prawie każdym filmie o Jamesie Bondzie.

Przed nami kilka dni smakowania Londynu w pełnej okazałości, po czym znowu trzeba będzie wrócić do mniej ekscytujących własnych kątów, choć trzeba podkreślić, że takie „podróżowanie” za pośrednictwem literatury czy filmów, to także sposób na tęsknotę, za realnym „przemieszczaniem się” (coś czego doświadczyłam przez kilka miesięcy końcówki ciąży i początków macierzyństwa). Polecam spróbować!

One response to “PRZYGOTOWANIA DO PODRÓŻY: LITERACKO-FILMOWY LONDYN

  1. Pingback: Londyn za (pół)darmo | MY, tu i tam·

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s