W MUZEUM ŚLĄSKIM

Cudze chwalicie, swego nie znacie, chciało by się rzec po naszej niedawnej wizycie w Katowicach. Kilka miesięcy temu zorientowałam się, że być może przegapiamy niechcący mnóstwo ciekawych miejsc będących „pod nosem” dając się zwieść utartym schematom, że wyjazd za miasto jest jednoznaczny z podróżą na południe, w góry, do miejsc, które choć bardzo lubimy, to jednak odwiedzaliśmy już wielokrotnie. Postanowiłam zatem zmienić nieco kierunek, dzięki czemu podczas tego rocznych wycieczek odkryliśmy kilka świetnych miejsc na wschód od Krakowa, a celowo, na nieco mniej sprzyjającą aurę zostawiliśmy sobie podróże na zachód, na Śląsk.

FullSizeRender_2

Zgodnie z planem, w ponury listopadowy dzień przemknęliśmy w niecałą godzinę do Katowic, aby zobaczyć otwarte w tym roku architektoniczne cudo oraz kulturalne miejsce w jednym: nowe Muzeum Śląskie. Trudno nakręcić, nawet kulturalnie obytego Dwulatka, na podróż do Muzeum, więc zbudowałam całą historię wokół wjazdu na platformę widokową. Od razu uprzedzam, aby nie popełniać mojego błędu i nie obiecywać takich atrakcji w sezonie jesienno – zimowym, kiedy to wieża wyciągowa szybu kopalnianego jest zamknięta. Na szczęście parking podziemny oraz wyświetlany w szatni kilkuminutowy film dokumentujący budowę Muzeum Śląskiego usatysfakcjonował Najmłodszego.

IMG_2721

Wejście na wystawę „Światło historii”

IMG_2730IMG_2727IMG_2725

Budynek Muzeum Śląskiego to bez wątpienia jeden z najciekawszych tego typu obiektów w Polsce. Warszawskie POLIN, Europejskie Centrum Solidarności, czy krakowska Cricoteka wysoko postawiły poprzeczkę, ale przestronny 7-kondygnacyjny budynek, którego trzy poziomy znajdują się pod ziemią robi ogromne wrażenie. Myśląc o częściowo podziemnym obiekcie spodziewałam się przejść i sal wielkości kopalnianych szybów (to chyba ze względu na fakt, że Nowe Muzeum Sląskie powstało w miejscu dawnej kopalni Katowice), a tymczasem budynek to przede wszystkim jasne przestrzenie, proste formy, efektowne rampy, przejścia i wysokie sale doświetlane przeszklonymi świetlikami wystającymi ponad powierzchnię. Tego typu przestrzeń ułatwiła nam tez znacząco rodzinne zwiedzanie – Jaś miał gdzie spożytkować energię.

Sama ekspozycja dzieli się na 3 części. Na początku wystawy prezentowane jest malarstwo, rzeźba i grafiki artystów XIX i XX wieku – moim zdaniem jest to historia sztuki polskiej w pigułce. Na wystawie zobaczymy obrazy Matejki, Chełmońskiego, Malczewskiego, Boznańskiej oraz prace m.in. Hasiora i Kantora. Poziom niżej znajdziemy wystawę interaktywną o historii Górnego Śląska: „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Wystawa opracowana jest zgodnie ze współczesnymi trendami: zawiera elementy klasycznych prezentacji, ale również interaktywne mapy, makiety, a nawet zaaranżowane sceny z życia codziennego mieszkańców Śląska różnych epokach. Informacje są dostępne w języku polski, angielskim, ale również w tradycyjnej gwarze śląskiej, co dla nas stanowiło dodatkową atrakcję 🙂 Po przejściu wystawy przechodzimy do strefy rozrywki i wypoczynku. Możemy posiedzieć na wygodnych kanapach, ale również sprawdzić się w teście wiedzy o Śląsk, zagrać w monopoly, albo rozwiązać quiz ze znajomości gwary śląskiej. Dla dzieci przygotowano ekrany dotykowe, które w atrakcyjny sposób prezentowały zbiory muzealne.

IMG_2754

W sali wystaw czasowych prezentowana jest obecnie (do końca 2015 roku) instalacja zbudowana przez Leona Tarasiewicza.

FullSizeRender_1

instalacja Tarasiewicza

FullSizeRender

Trzecią cześć ekspozycji stanowi „Laboratorium przestrzeni teatralnych – przeszłość w teraźniejszości” prezentująca przestrzenie teatralne, którą niestety musieliśmy sobie odpuścić na rzecz kawiarni z kącikiem zabaw.

Zdecydowanie mocną stroną Muzeum jest zaplecze logistyczne dla odwiedzających: spory parking podziemny, na którym auto możemy zostawić bezpłatnie na 6 godzin, świetnie wyposażony sklepik muzealny, a także oferta gastronomiczna obejmująca restaurację i dwie kawiarnie. Do potrzeb rodzin dostosowana jest kawiarnia Moodro: smaczne, niedrogie jedzenie, dobrze wyposażony kącik zabaw, przyjemnie zaaranżowana przestrzeń oraz przeszklona ściana, przez którą można podziwiać panoramę miasta.

IMG_2735

Przestrzeń wiedzy i rozrywki 🙂

IMG_2739

FullSizeRender_4

kawiarnia Moodro

FullSizeRender_3

widok na Katowice

Jeśli pogoda dopisze, w ramach zwiedzania tej części Katowic, można zobaczyć jeszcze dwie pozostałe architektoniczne nowości (Międzynarodowe Centrum Kultury i siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia), które razem z Muzeum i Spodkiem tworzą tzw. Strefę Kultury.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s