W KRAKOWIE: MUZEUM INŻYNIERII MIEJSKIEJ

Zimowa aura nie sprzyja dalekim wojażom i wystawia na próbę motywację do zwiedzania, bywania i podróżowania nawet u najbardziej zatwardziałych podróżników (no, chyba, że w ciepłe rejony azjatyckie, ale to w tym roku nie stanie się niestety naszym udziałem). Wciąż jednak, niezależnie od pogody, nie chcemy spędzać popołudniowych godzin i weekendów w domu. Z pomocą przychodzi nam rozbudowana oferta krakowskich muzeów, a jeśli jeszcze okazuje się, że otoczenie muzeum jest równie atrakcyjne, jak ekspozycja, to mamy gotowy przepis na udany dzień.

Powyższe warunki niewątpliwie spełnia krakowski Kazimierz, dzielnica, która w ciągu ostatnich kilkunastu lat z miejsca, w którym nie bywa się po zmroku zamieniła się w obszar konkurujący z krakowskim Rynkiem o miano centrum miasta (w moim prywatnym rankingu walkę tę nawet wygrywa).

Zacznijmy od oferty dla ducha, a więc muzeum. W historycznym, poprzemysłowym, Kwartale św. Wawrzyńca, zbudowanym na przełomie XIX i XX wieku jako siedziba tramwaju konnego w 1998 roku utworzono Muzeum Inżynierii Miejskiej gromadząc zabytkowe auta, motocykle i wreszcie najbardziej spektakularne zabytkowe tramwaje. Swój dzisiejszy wygląd miejsce zawdzięcza gruntownej renowacji przeprowadzonej kilka lat temu.

IMG_2126

Architektura Kwartału ma charakter unikatowy w skali Krakowa: hale zbudowano w systemie muru pruskiego, popularnego na północy, ale właściwie niespotykanego na południu Polski. Największa muzealna hala D gromadzi zabytkowe pojazdy, otwartą w tym roku ekspozycję „Inżynieryjny portret miasta” oraz interaktywną wystawę dla dzieci „Wokół koła”. To tam Najmłodszy spędza zazwyczaj najwięcej czasu. Wystawa dot. koła jest przygotowana pod kątem większych dzieci, ale maluchy też znajdą tu coś dla siebie – m.in. pojazd z kwadratowymi „kołami”, czy zamek zbudowany z piankowych cegieł. Za każdym razem wnikliwie oglądamy też wystawę samochodów – Smyka, Beskid czy starą Warszawę. Starszą młodzież i rodziców z pewnością zainteresuje wystawa o miejskiej inżynierii. Na wystawie zaprezentowano rozwój wybranych obszarów inżynierii miejskiej Krakowa (m.in. kanalizacji, ogrzewania, energetyki) od średniowiecza po dzień dzisiejszy za pomocą map, modeli, fotografii, artykułów prasowych i filmów.

IMG_2030

IMG_2044

 

IMG_2034

Kolejną atrakcją jest ekspozycja 11 zabytkowych, odrestaurowanych tramwajów w hali F. To stąd wyrusza także  w każdą niedzielę zabytkowy tramwaj linii 0, czyli Krakowska Linia Muzealna, którą dojechać można do Cichego Kącika albo na Kopiec Wandy.

 

IMG_2019

W hali E zobaczyć można wystawę „Drukarstwo krakowskie XV – XX wiek”. Wystawa prezentuje historyczne techniki (druk zimny, gorący, litografię) i urządzenia drukarskie (np.  rekonstrukcję prasy wg Jana Gutenberga). Idealne miejsce dla zwiedzających, którzy właśnie odkryli magię pisania i czytania 🙂

W sezonie letnim pomiędzy budynkami działa też niezwykły plac zabaw – „Ogródek nowych słówek”, w którym dzieci mogą poznać podstawowe prawa fizyki. Bawiąc się na huśtawkach, równoważniach i zjeżdżalniach dzieci poznają „nowe słówka”, czyli pojęcia dźwigni, równowagi, siły, tarcia czy grawitacji.

Po uczcie dla ducha, czas ucztę dla ciała – jeśli chodzi o liczbę kawiarni, barów, restauracji i modnych ostatnio budek ze street food Kazimierz nie ma sobie równych. Kuchnie z całego świata stłoczone są na przestrzeni 10 minut spacerami. Najmodniejszym ostatnio miejscem jest Skwer Judah (nazwany tak od tytułu czarno – białego muralu zdobiącego ścianę sąsiadującej kamienicy), na którym ulokowało się kilkanaście budek i food trucków, a nawet londyński czerwony autobus. W cenie lunchu, rozkładając się na wygodnych leżakach, możemy zjeść sushi, dorsza z frytkami, kumpira, czy doskonałe belgijskie frytki.

IMG_2016IMG_2137

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s