SKAMIENIAŁE MIASTO W CIEŻKOWICACH – JAK W BAJCE

34°C i 34 tydzień ciąży nie dają szansy na podróżnicze szaleństwa, ale w głowie przewijam miejsca znane i lubiane, w których w taki upał życie staje się znowu znośne :). W Ciężkowicach byliśmy wiosną, a Skamieniałe Miasto niesłusznie tak długo czeka na pisemną rekomendację.

Skamieniałe Miasto to zgrupowanie skał położonych w lesie, na terenie Rezerwatu Przyrody, jest największą przyrodniczą atrakcją Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego.

IMG_4245

Wejście do Rezerwatu, z czasem ścieżka staje się wąska, więc spracery z wózkiem odpadają

Oczywiście główną motywacją wycieczki są piękne, nieco bajkowe krajobrazy, zieleń, las i unikatowość skalnych tworów, ale z punktu widzenia potrzeb rodzin z małymi podróżnikami niewątpliwie ogromną zaletą miejsca jest jego dostępność.

Ciężkowice zlokalizowane są ok. 1,5 h drogi od Krakowa, połowę trasy pokonamy autostradą A4, a resztę przez malownicze miasteczka Wschodniej Małopolski (Zakliczyn, Lusławice). Sam rezerwat leży niedaleko drogi Tarnów – Krynica, wycieczkę można połączyć więc z weekendowym wypadem do Krynicy, albo jednodniowy wypad uatrakcyjnić wizytą w Bieczu, czy Zakliczynie.

ciężkowice

Przy wejściu do Rezerwatu, przy samej drodze (po lewej stronie jadąc od Ciężkowic) znajduje się spory parking na około 50 aut, restauracja, toalety. Trasa, choć momentami stroma, jest dość krótka i odpowiednia nawet dla niespełna trzyletnich nóżek, można wspinać się bezpośrednio po skałach, albo skrócić i ułatwić sobie trasę idąc ścieżkami u podnóża skał. Przejście w jedną stronę zajmuje około 45 minut, potem zawracamy, lub wracamy przez Ciężkowice (tutaj trzeba doliczyć 30 minutowy spacer wzdłuż drogi na parking). Kładka piesza nad drogą prowadzi dodatkowo do znajdujących się poza szlakiem skał „Czarownica” i „Ratusz”.

IMG_4338IMG_4334IMG_4310IMG_4294IMG_4290

Jeśli więc szukacie miłych dla oka plenerów wśród wiosennej zieleni, ucieczki przed letnimi upałami, lub miejsca do podziwiania kolorów jesieni to Skamieniałe Miasto to idealny wybór.

One response to “SKAMIENIAŁE MIASTO W CIEŻKOWICACH – JAK W BAJCE

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s